3D MİMARİ MODELLEME

3d mimari
3 Katlı Villa Modelleme görseli


3D mimari modelleme
bir mimari projenin ikinci boyuttan üçüncü boyuta geçerek gerçekliğe bir adım daha yaklaşmasını sağlayan bir çalışmadır. Mimari projelerin henüz inşa edilmeden, 3D mimari modelleme aracılığıyla bitmiş hallerini müşterilere sunmak, teknolojinin her sektörde olduğu gibi mimari alanda da getirdiği en büyük yeniliklerden birisidir.

Teknoloji artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve şüphesiz ki teknolojinin geldiği bu nokta ile tüm iş sektörleri yaratıcılıklarını üst seviyelere taşıdılar. Tasarımcıların öncülüğünü yaptığı bu yaratıcılık kapsamında mimarlık da bu sektörlerin en başında geliyor. Modelleme işlemi ile projenin henüz inşa edilmeden, hatta arsasına bir kepçe darbesi dahi vurulmadan bitmiş halini görmek mal sahipleri için oldukça cezbedici bir olay.

3D Mimari Modelleme Programları Nelerdir?

3D mimari modelleme programları arasında sektörde şu anda mimarların aktif olarak kullandığı programlar Revit, ArchiCAD ve SketchUp olarak belirtilebilir . Bu noktada mimarlık öğrencileri için bir uyarım olacak: Yapacağınız en büyük hata bu programların hepsini öğrenmeye çalışmak olacaktır. Arayüzü ve çalışma ortamı sizin için hangisi daha uygunsa o programı tercih edin ve o programda olabildiğince ustalaşın. Şu dönemlerde Revit ve Sketchup, ArchiCAD’e göre daha yaygın kullanılsa da ben bahsettiğim özelliklerin benim için daha uygun olmasından dolayı ArchiCAD’i kullanmayı tercih ediyorum.

3D Tasarım ve Proje Çizim

3D mimari modelleme mimari bir proje süreci için çok önemli bir role sahiptir. Yapılan 3D mimari çizim ne kadar temiz ve düzenli olursa mimari proje için gerekli olan çizimler ve renderlar çok daha kolay bir şekilde elde edilir.

Yazılım tercihinizi yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk iş o programdaki çalışma ortamınızı kendinize göre düzenlemek olacaktır. Çalışma birimleriniz genelde hep isteğinizin dışında inch ve milimetre olarak gelir. Bunu santimetre olarak değiştirmek programı ilk kurduğunuzda ve açtığınızda yapacağınız ilk iş olmalıdır. Bunun dışında; kendinizde özgü klavye kısayollaru oluşturmak da önemli bir role sahiptir çünkü oluşturacağınız kısayollar çalışma hızınızı arttıracak ve 3D mimari tasarımda size fayda sağlayacaktır.

Sonrasında yapmanız gereken ilk iş kat planları ayarlarını yapmak olacaktır. Böylelikle çok daha sistematik ve düzenli bir şekilde ilerleyebilir; bunun sonucunda da temiz bir 3D bina çizimi işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

3d apartman projesi
6 katlı apartman projesi

Modelleme sürecinden sonra müşterilere sunumlar yapabilmek ve işi alabilmek adına modeldeki yüzeylere farklı materyaller atanır. Bunun amacı 3D mimari görselleştirme yapmak adına bu modeli farklı bir programa attığınızda belirlediğiniz her bir yüzey için farklı materyal atayabilmenizdir. Belki siz de daha önce birbirinden çok farklı renkler ve dokular içeren malzemelere sahip olan modellere denk gelmişsinizdir; bunun amacı (belki de bir kodlama yaparak) çalışmayı gerçekleştirirken algıyı kolaylaştırmaktır. (Açık yeşil kısım pürüzsüz beton olacak, kırmızı renk kaldırım taşı olacak gibi..) 3D modellemede zamandan kazanmak adına bu mimarlar arasında sıklıkla yapılan bir durumdur. Materyaller atandıktan ve render için sahne kurulduktan sonra render alma işlemi gerçekleştirilir.

3D Mimari Modellemenin Artıları Nedir?

3D mimari modelleme mimarlık sektörüne birçok yeniliği de beraberinde getirmiş ve artılar kazandırmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Modelleme yapılarak 3D mimari görselleştirme çalışmaları gerçekleştirilebilir ve bu da mal sahiplerine tasarlatmak istedikleri proje hakkında bir fikir sahibi olmaları adına yardımcı olacaktır.

2D mimari uygulama projeleri için gerekli olan kat planları, kesitler, görünüşler, vaziyet planı gibi piyasadaki çoğu mimarın AutoCAD kullanarak tek tek çizdiği ve aslında büyük zaman kaybı yaşadığı çizimleri, BIM modeli ile çalışan tasarım programları kullanarak elde edebileceğiniz bir modelleme çalışması ile çok daha az zaman ayırarak ve çok daha kaliteli bir şekilde elde edebilirsiniz.

3D modelleme işleminin artılarından birisi de mimari sunumun parçalarından birisi olan ölçekli maket yapabilmek adına büyük kolaylıklar sağlamasıdır. Yapılan modelleme sonrasında maket parçalarını hazırlamak adına düzgün ve temiz yapılmış bir model işi çok kolaylaştıracaktır. Modelin her bir yüzeyi 2D olarak çizilir ve lazer kesim için hazır hale getirilir. Ölçekli maket yapabilmek adına bir diğer, ve çok daha ileri seviye, yöntem 3D printer ile maketin ölçekli bir şekilde yapılmasıdır.

Bu kısımda 3D mimari modelleme yine hayati bir önem taşır; çünkü modelleme yapılırken yapılan en ufak yanlışlar dahi 3D printerda aldığınız sonuçları etkileyecektir. Bu yöntemin lazer kesime göre çok daha pahalı ve erişime uzak olduğunu da düşünürseniz; yapacağınız 3D mimari modellemenin yapılabilecek en temiz ve kusursuza yakın bir şekilde yapılması, bir mimarın veya mimarlık öğrencisinin tasarım ve sunum sürecindeki en büyük kozu olacaktır.

3D Mimari Modelleme Fiyatları Nelerdir?

3D mimari modelleme fiyatları net bir rakam vermek söz konusu değildir çünkü tercih ettiğiniz firmanın iş yoğunluğu bile belki bu rakamı etkileyen etmenlerden birisi olabilir.

3 boyutlu çizim yapan firmalar kullandıkları 3d mimari modelleme programı ile 2D mimari projelere üçüncü boyutu katarak onları gerçekliğe bir adım daha yaklaştırırlar. Burada yapılacak olan 3d mimari modellemenin olabildiğince temiz yapılması 3D mimari görselleştirme çalışmaları için kolaylık sağlayacaktır.