MİMARİ ANİMASYON HİZMETLERİ

Mimari Animasyon nedir

Mimari animasyon, yapılmış olan 3d mimari modelleme işleminin ardından tasarıma hayatın akışını entegre etmek ve bu sayede müşterileri ikna ederek işi almak adına yapılan bir çalışmadır.

Mimari Animasyon Nasıl Yapılır?

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce yapılan 3d mimari modelleme işleminin detaylı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi durumda çalışmadan istenilen verim alınamaz.

Bu işlemde, render modelleme işleminden farklı olarak sahne kurulumunda cisimlere ve objelere hareket efektleri eklenir. Böylelikle belirlediğiniz kamera açıları arasında geçiş olurken aynı zamanda akan bir sahneyi sunmuş olursunuz.

Size en uygun mimari animasyon programını seçmek, bu iş için atacağınız ilk ve en önemli adımdır. Çünkü sahne oluştururken çok fazla vakit kaybetmemek adına hem sahip olduğunuz bilgisayar donanımına en uygun hem de ara yüz açısından size en fazla hitap eden programı seçmeniz önerilir.

Mimari Animasyon Programları Nelerdir?

Mimari animasyon programları, son dönemlerde fazlasıyla artmıştır. Bu programlar arasından size en uygun olanını seçmek çok önemlidir çünkü fazlasıyla emek vereceğiniz bir işin boşa gitmesini istemezsiniz.

Mimari animasyon için en yaygın olarak kullanılan programların başında 3ds Max ve Lumion geliyor. Bu iki programla da render modelleme işleminde yaptığınıza benzer bir şekilde sahne kurulumunu yaptıktan sonra ek olarak hareket akışını da sahnenize eklemeniz gerekiyor.

En iyi mimari render programı olarak gösterebileceğimiz bu iki program arasından yapacağınız tercih ile çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu programların avantajları ve dezavantajları arasında daha detaylı bilgiler için 3d mimari görselleştirme adı altında yazdığım makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken nokta, kamera açıları arasında geçişi ve objelerin hareket etme hızlarını olabildiğince yumuşak bir şekilde ayarlamak. Bunun için deneme yanılma yöntemleri ile, kaliteyi daha düşük tutarak test animasyonları almanız tavsiye edilir.

Ayrıca, çok kısa bir mimari animasyon çalışmasının renderını almak bile genelde çok uzun saatler alır. Tabii ki bu süre sahip olduğunuz bilgisayarın özelliklerine göre değişebilir fakat genelde çok uzun sürdüğü için render almak için gece saatleri tercih edilir. Böylelikle bilgisayar render alma işlemini gerçekleştiriyorken istirahat edebilirsiniz.

Mimari Animasyon Fiyatları Nelerdir?

Mimari animasyon fiyatları için belirlenmiş sabit bir rakam yoktur. Çünkü; animasyon yapılmasını istenilen projenin büyüklüğü, talep edilen animasyon çalışmasının uzunluğu gibi etmenler her iş için farklı olacaktır ve bu koşullarda sabit bir fiyat belirlenmesi çok olası değildir.

Ancak, bu iş konusunda uygun fiyata bir sonuç almak gibi bir isteğiniz olursa, işi kurumsal boyutta yapan şirketler yerine freelance olarak çalışan mimarlara veya tasarımcılara yönelmenizi tavsiye ederim.

Belki bu kişiler tecrübesiz diye şüpheyle yaklaşabilirsiniz, haklısınız da. Ama unutmayın, siz de vereceğinizden daha az bir para vermiş olacaksınız. Ve o işi freelance olarak yapacak kişilerin yapılacak animasyon çalışmasına çok daha fazla emek vereceğinden hiç şüpheniz olmasın.